VÄLKOMMEN TILL ÖVNINGSBANKEN

HERO STICKAN

Firefly Ett paket med tändstickor 83457
Motorik, glädje, samarbete. En övning att ta till när det behövs en brainbreak/bensträckare.

VEM ÄR VEM?

Att öva på att se skillnad mellan de olika rollerna/superkrafter

HERO VACCIN

Insikt att alla kan påverka och få verktyg att agera, när det händer saker som är fel.

HERO RYGGSÄCK

Reflektera, analysera vad man tar med för kunskap, erfarenhet och upplevelser från HEROS utbildning.

ROLLERNA

mobbargubben
En filmövning som handlar om rollerna inom mobbning och vilka detaljer som gör de olika rollerna. Hur lite som kan få en person att gå från en roll till en annan. Att alla personer som faktiskt kan göra skillnad.

MITT VAL

DSCF8010
En värderingsövning där elever tar ställning till olika problem genom att välja en påstående/färg utan påverkan av andra på kort tid. Besluten skall sedan diskuteras vilket ger goda samtal.

OPERATION INTERACTIVE

6-bilder-13
Detta är ett interaktivt filmuppdrag där man arbetar i grupp och listar ut vilka olika roller personer har. Att snabbt se en händelse och i en diskussion i sin grupp lista ut vilken roll de olika personerna har. Att träna på sin uppmärksamhet och att diskutera.