VÄLKOMMEN TILL ÖVNINGSBANKEN – Här hittar du övningar och uppdrag att testa dig själv efter du genomför någon av BE THE HERO´s grundutbildningar.

SPEED DEJT

Som Speed Dejting, som handlar om självreflektion och att lära känna sina klasskompisar.

GET MY NUMBER

Att på ett roligt sätt lära känna varandra, där siffror symboliserar saker om mig.

Blomman

Experience the magic of nightblooming flowers as they come alive in a luminous explosion of color.
Denna övning syftar till att öva på att identifiera och förstå både sina egna och andras behov. Den hjälper eleverna att inse betydelsen av en god miljö för att främja välmående och personlig utveckling.

TA STÄLLNING

Ta ställning i olika frågor

HERO VACCIN

Insikt att alla kan påverka och få verktyg att agera, när det händer saker som är fel.

BRA KOMPIS RECEPTET

Spices on black background
Eleverna reflektera vilka egenskaper/ingredienser en bra kompis ska ha. Därefter skriver de ner ingredienserna i ett recept.

OPERATION HERO ROLL

En övning där eleverna i grupp, analyserar och ritar på ett uppdrag.

ROLLERNA

En filmövning som handlar om de olika rollerna som finns inom mobbning och vad för detaljer som skapar de olika rollerna.

MITT VAL

En värderingsövning där eleverna tar ställning till olika problem genom att välja en färg och att visa färgen i pannan.

Marshmallow Challenge

Bygg det högsta fristående tornet med spagettipinnar, tejp, snöre och placera en marshmallow på toppen.