VÄLKOMMEN TILL ÖVNINGSBANKEN – Här hittar du övningar och uppdrag att testa dig själv efter du genomför någon av BE THE HERO´s grundutbildningar.

HERO FILM

Blue and gold Abstract background and bokeh on New Year's Eve. AI generativ.
Detta är vår film som vi använder som det sista innan våra grundutbildningar på mellan och högstadiet är slut. Filmens budskap är att tillsammans kan vi skapa förändring och vikten av att kunna förlåta.

HERO STICKAN

Christmas tree in luxury American high-rise, futuristic silver decorations, white lights, panoramic view of cityscape
Motorik, glädje, samarbete. En övning att ta till när det behövs en brainbreak/bensträckare.

ROLLERNA JUNIOR

En filmövning som handlar om de olika rollerna som finns inom mobbning och vad för detaljer som skapar de olika rollerna. Lära eleverna om de olika rollerna och hur lite som kan få en person att gå från en roll till en annan. Att alla personer som ser situationen faktiskt kan göra skillnad.

TA STÄLLNING

Ta ställning i olika frågor

HERO VACCIN

Insikt att alla kan påverka och få verktyg att agera, när det händer saker som är fel.

HERO RYGGSÄCK

Reflektera, analysera vad man tar med för kunskap, erfarenhet och upplevelser från HEROS utbildning.

HERO MATTAN

Uppmärksamma och uppmuntra elever till att agera som en HERO!

SUPPORT MAP

Synliggöra och sortera vilket och vilka stöd man har i sitt nätverk. Förstå att det är en styrka att be om hjälp.

OPERATION HERO ROLL

En övning där eleverna i grupp, analyserar och ritar på ett uppdrag.

ROLLERNA

En filmövning som handlar om de olika rollerna som finns inom mobbning och vad för detaljer som skapar de olika rollerna.

MITT VAL

En värderingsövning där eleverna tar ställning till olika problem genom att välja en färg och att visa färgen i pannan.

Marshmallow Challenge

Bygg det högsta fristående tornet med spagettipinnar, tejp, snöre och placera en marshmallow på toppen.